قلیان :

قلیان :
این پدیده که در حال حاضر به یک معضل پنهان اجتماعی تبدیل شده است از آن جهت چهره ی زشتی به خود نگرفته است که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد می دانند یا کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می کنند .
آب موجود در قلیلن نه تنها خاصیت تصفیه کنندگی و محافظتی ندارد بلکه به دلیل افزایش رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز می گردد.
مواد سمی قلیان نه تنها دکمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطرناک از جمله قیر یا دوده (سرطان زا ) مونو اکسید کربن ( آلاینده ) ئ نیکوتین ( ایجاد کننده وابستگی ) موجود در دوده آن از سیگار بیشتر است .
با مصرف قلیان بیش از ۶۰۰ ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان خواهد شد .
در صنعت تنباکو مرغوب ترین آن در اختیار کارخانه های سیگارسازی قرار می گیرد و تفاله های تنباکو جهت قلیان مورد استفاده قرار می گیرد . مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان کشیدن معادل مصرف ۲۰ تا ۵۰ نخ سیگار است و به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون , مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان مصرف سیگار است روی می آورد .
بنابراین اعتیاد در قلیان کشی با روی آوردن به استعمال سیگار و اعتیاد به مصرف سیگار نمایان می شود .
در قلیان , نامرغوب بودن تنباکو , درجه حرارت بالا , تولید گاز منو اکسید ناشی از سوختن ناقص ذغال آتشدان ( احساس گیجی بعد از مصرف تنباکو که افراد نشانه مرغوب بودن تنباکو می دانند در واقع از گاز منو اکسید کربن می باشد ) , مکش های ریوی عمیق و رطوبت حاصل از آب باعث بروز بیماری های ریوی , سرطان های مختلف از جمله سرطان لب , ریه , معده و مثانه می گردد .
تنباکوهای تحت عناوین میوه ای , عطری و اسانس دار نه تنها بی ضرر نیستند بلکه عوارض به مراتب بیشتری نسبت به تنباکوی ساده دارند زیرا مواد آروماتیک ( ترکیبات حلقه ای ) موجود در آن ها بر اثر حرارت زیاد خاصیت سرطان زائی و سمی فوق العلده ای پیدا می کنند . به علاوه مزه و طعم مناسب و سهولت مصرف این گونه تنباکو ها نسبت به تنباکوهای معمولی باعث گرایش بیشتر نوجوانان و جوانان به مصرف و ایجاد وابستگی به آن ها خواهد شد .
مصرف قلیان در اماکن سربسته مانند سفره خانه های سنتی و قهوه خانه ها و ….. عوارض آن را دو چندان خواهد کرد و سلامت اطرافیان به ویژه کودکان را در معرض خطر جدی قرار خواهد داد .
استفاده از قلیان بصورت مشترک خطر انتقال بیماری های عفونی را نیز در پی خواهد داشت .

images (79)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *