کراک چیست ؟

کراک چیست ؟
در چند سال گذشته نام ماده جدیدی در رسانه ها به میان آمده است که کراک نام دارد . بررسی های انجام شده نشان می دهد این ماده همان هروئین است که به شکل خالص تر و به صورت فشرده در آمده و در بازار خرید و فروش می شود . روش مصرف این نوع هروئین تدخین و دود کردن است . 
این ماده فوق العاده اعتیادآور است و قدرت اعتیادآوری آن از هروئین معمولیکه بصورت پودر است تا چند برابر بیشتر است . از آن جا که کراک شکل خالص تر هروئین است لذا آثار آن همانند پودر هروئین ولی با شدت بیشتر است .
شدت این حالت بستگی دارد که چه مقدار کراک مصرف می شود و با چه سرعتی این ماده به مغز می رسد . در واقع یکی از دلایل اعتیاد آوری بسیار زیاد هروئین و کراک این است که خیلی زود به مغز می رسد .
بیشتر کسانی که کراک مصرف می کنند در ابتدا احساس سرخوشی و نشئگی می کنند , همراه با این سرخوشی بدن گرم تر و دهان خشگ می شود و فرد در دست ها و پا ها احساس سنگینی می کند .
در مواقعی نیز فرد مصرف کننده دچار حالت تهوع و استفراغ و بی قراری شدید می شود . بعد از این حالت اولیه ممکن است تا چند ساعت سرگیجه پیش آید . در این وضعیت تمامی اعمال مغز تحت تاثیر آثار این ماده قرار گرفته و دچار نابسامانی می گردد . حرکات قلب کند و تنفس در مواردی آنچنان آهسته می شود که منجر به مرگ می گردد .
آثار بلند مدت مصرف کراک :
اولین اثر مصرف مداوم کراک اعتیاد و وابستگی به آن است . معلوم است با بروز اعتیاد , هدف اصلی زندگی فرد مصرف کننده به دست آوردن و مصرف مواد خواهد بود . در واقع کراک به معنای واقعی کلمه سبب تغییرات بارز در مغز و رفتار می شود . وقتی که وابستگی جسمی به کراک به وجود می آید بدن فرد به حضور این ماده در بدن عادت می کند به گونه ای که اگر مصرف آن به یکباره قطع شود علائم محرومیت بروز می کند . این علائم معمولا چند ساعت پس از آخرین مصرف نمایان می شوند که شایع ترین آن ها عبارتند از :
– بی قراری
– اسهال
– درد استخوان و عضلات
– استفراغ
– بی خوابی
– حرکات غیرارادی در پاها
کراک نیز همانند هروئین نه تنها مغز را به خود وابسته می کند بلکه با وابسته کردن روان فرد در وی میلی دائمی برای مصرف مواد را پدید می آورد .
کراک باعث کاهش تنفس می شود . این عمل از طریق تغییراتی که در فعالیت سلولی / شیمیائی مغز بوجود می آید رخ می دهد . ساقه مغز کنترل اعمال غیر ارادی بدن را به عهده دارد , باعث تغییرات سیستم لیمبیک می شود . این سیستم مسئول کنترل عواطف است و تحت تاثیر کراک احساس لذت را افزایش داده , باعث می شود که پیام درد از نخاع به مغز انتقال پیدا نکند . 
مشکلات هروئین فشرده یا کراک :
* به علت غلظت بالای هروئین و تاثیر زیاد آن در این ماده , معمولا این سو برداشت در مصرف کننده بوجود می آید که با مصرف مقدار کم کراک اثر مطلوب تری ایجاد می کند .
* اغلب در کراک های موجود مخلوط هروئین با ترکیبات محرک ( آمفتامین ها , اکستاسی و ….. ) وجود دارد که این بسیار خطرناک است .
* به علت غلظت بالای هروئین در این ماده , وابستگی و پیشرفت به سمت روش های خطرناک مصرف مانند تزریق خیلی سریع اتفاق می افتد .
* درمان کراک نسبت به سایر مواد مخدر به علل مختلف از جمله : دست کم گرفتن مشکل توسط مصرف کننده , وجود مواد مخدر و محرک , شرطی شدن قوی تر و شدیدتر مصرف کننده به علت غلظت بالا و … سخت تر و طولانی تر است .

 

images (78)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *